História sieťotlače

Carpenter Screen Printing 1907

Od staroveku po modernú tlač

Sieťotlač, známa aj ako serigrafia, patrí medzi najstaršie techniky tlače, ktorá sa dodnes používa v mnohých odvetviach, vrátane textilného priemyslu, umenia a reklamy.

Počiatky sieťotlače v staroveku

Korene sieťotlače siahajú do starovekých civilizácií. Prvé záznamy o podobnej technike pochádzajú zo starovekej Číny približne z obdobia dynastie Song (960-1279 n.l.), kde sa používali híbky z hodvábnych vlákien na nanášanie farieb na textílie. Postupne sa metóda dostala do Japonska a iných častí Ázie, kde bola zdokonalená.

Číňania boli prví, ktorí začali sieťotlač. Počas dynastie Song (960 – 1279), (960 – 1279). Ostatné ázijské krajiny tento pojem časom aktualizovali, aby vyhovoval svojim potrebám. Sieťotlač bola prvýkrát prinesená do západnej Európy v 18. storočí. Koncept sa neujal hneď.


Sieťotlač v Európe a renesancia

Do Európy sa sieťotlač dostala až v 18. storočí, keď ju obchodníci priniesli z Ázie. Spočiatku sa používala hlavne na dekoráciu tapiet a potlač textilu. Rozmach sieťotlače však nastal až v 19. storočí, keď sa začali objavovať prvé priemyselné aplikácie tejto techniky.

Jim Mayo, špecialista na dozorné exponáty v Anacostia Neighborhood Museum (ANM), vysvetľuje proces sieťotlače skupine stážistov z D.C. Association for Retarded Citizens.

Jim Mayo, špecialista na dozorné exponáty v Anacostia Neighborhood Museum (ANM), vysvetľuje proces sieťotlače skupine stážistov z D.C. Association for Retarded Citizens.

Industrializácia a rozvoj moderných techník

Na prelome 19. a 20. storočia došlo k podstatným zmenám v oblasti sieťotlače. V roku 1907 si Samuel Simon, britský vynálezca, patentoval vylepšenú metódu sieťotlače, ktorá uľahčila aplikáciu atramentu cez jemné hodvábne sitá. Tento objav položil základy moderným priemyselným procesom sieťotlače.



V 30. rokoch 20. storočia bola technika zdokonalená použitím svetlocitlivých emulzií, čo umožnilo vytváranie presnejších a zložitejších dizajnov. Tento objav bol kľúčový pre masovú tlač plagátov, textilu a reklamných materiálov.

Andy Warhol Sieťotlač

Andy Warhol pracujúci s Gerardom Malangom na obrazoch Campbell’s Soup vo Factory, New York, 1964. Foto Ugo Mulas © Ugo Mulas Heirs. Všetky práva vyhradené. Umelecké dielo Andyho Warhola © 2023 Nadácia Andyho Warhola pre vizuálne umenie, Inc.

Prenosný sieťotlačový kufrík

Prenosný sieťotlačový kufrík


Sieťotlač v umení: Pop-art a Andy Warhol

V druhej polovici 20. storočia si sieťotlač našla svoje miesto aj v umení. Najznámejším umelcom, ktorý popularizoval túto techniku, bol Andy Warhol. Jeho ikonické diela, ako portrét Marilyn Monroe, sú vytvorené práve pomocou sieťotlače. Tento štýl sa stal súčasťou pop-artu a ovplyvnil mnohých súčasných umelcov.

Sieťotlač na tapety na začiatku 20. storočia


Sieťotlač dnes: Moderné technológie a aplikácie

Dnes je sieťotlač neoddeliteľnou súčasťou mnohých priemyselných a umeleckých odvetví. Používa sa nielen na potlač textilu, ale aj plastov, kovov, skla a iných materiálov. Vývoj nových farieb a technológií, ako UV vytvrdzované atramenty a automatizované tlačové stroje, ešte viac rozšíril možnosti tejto techniky.

Moderná automatizovaná sieťotlačová linka


Moderná automatizovaná sieťotlačová linka
Rad oválnych sieťotlačových strojov BARCELONA predstavuje najnovší technologický príspevok spoločnosti COSMOTEX do sektora textilnej tlače. Koncepcia oválneho / obdĺžnikového stroja pre veľkoformátovú tlač. Až 18 farieb s 56 paletami.

Sieťotlač prešla dlhú cestu od svojich starovekých koreňov až po súčasnosť, kde sa stala neoddeliteľnou súčasťou tlačiarenského priemyslu aj umenia. Jej univerzálnosť, trvácnosť a možnosti farebnej reprodukcie zabezpečili, že si aj v dnešnej dobe drží pevné miesto medzi najpoužívanejšími tlačiarenskými technikami.

Guido Lengwiler - kniha A History of Screen Printing: How an Art Evolved Into an Industry 2013


Kniha o sieťotlači: A History of Screen Printing: How an Art Evolved Into an Industry

Chcet sa o príbehu sieťotlače dozvedieť viac? V roku 2013 vyšla prvá kniha, ktorá sleduje skrytú históriu techniky sieťotlače. Autor Guido Lengwiler skompletoval informácie ilustrované vzácnymi fotografiami, ukážkami tlače a historickými dokumentami.

Kniha o histórii sieťotlače autora Guido Lengwiler z roku 2013

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *