Od staroveku po modernú tlač
Sieťotlač, známa aj ako serigrafia, patrí medzi najstaršie techniky tlače, ktorá sa dodnes používa v mnohých odvetviach, vrátane textilného priemyslu, umenia a reklamy.
Počiatky sieťotlače v staroveku
Korene sieťotlače siahajú do starovekých civilizácií. Prvé záznamy o podobnej technike pochádzajú zo starovekej Číny približne z obdobia dynastie Song (960-1279 n.l.), kde sa používali híbky z hodvábnych vlákien na nanášanie farieb na textílie. Postupne sa metóda dostala do Japonska a iných častí Ázie, kde bola zdokonalená.

Číňania boli prví, ktorí začali sieťotlač. Počas dynastie Song (960 – 1279), (960 – 1279). Ostatné ázijské krajiny tento pojem časom aktualizovali, aby vyhovoval svojim potrebám. Sieťotlač bola prvýkrát prinesená do západnej Európy v 18. storočí. Koncept sa neujal hneď.
Sieťotlač v Európe a renesancia
Do Európy sa sieťotlač dostala až v 18. storočí, keď ju obchodníci priniesli z Ázie. Spočiatku sa používala hlavne na dekoráciu tapiet a potlač textilu. Rozmach sieťotlače však nastal až v 19. storočí, keď sa začali objavovať prvé priemyselné aplikácie tejto techniky.

Jim Mayo, špecialista na dozorné exponáty v Anacostia Neighborhood Museum (ANM), vysvetľuje proces sieťotlače skupine stážistov z D.C. Association for Retarded Citizens.
Industrializácia a rozvoj moderných techník
Na prelome 19. a 20. storočia došlo k podstatným zmenám v oblasti sieťotlače. V roku 1907 si Samuel Simon, britský vynálezca, patentoval vylepšenú metódu sieťotlače, ktorá uľahčila aplikáciu atramentu cez jemné hodvábne sitá. Tento objav položil základy moderným priemyselným procesom sieťotlače.

V 30. rokoch 20. storočia bola technika zdokonalená použitím svetlocitlivých emulzií, čo umožnilo vytváranie presnejších a zložitejších dizajnov. Tento objav bol kľúčový pre masovú tlač plagátov, textilu a reklamných materiálov.

Andy Warhol pracujúci s Gerardom Malangom na obrazoch Campbell’s Soup vo Factory, New York, 1964. Foto Ugo Mulas © Ugo Mulas Heirs. Všetky práva vyhradené. Umelecké dielo Andyho Warhola © 2023 Nadácia Andyho Warhola pre vizuálne umenie, Inc.

Prenosný sieťotlačový kufrík
Sieťotlač v umení: Pop-art a Andy Warhol
V druhej polovici 20. storočia si sieťotlač našla svoje miesto aj v umení. Najznámejším umelcom, ktorý popularizoval túto techniku, bol Andy Warhol. Jeho ikonické diela, ako portrét Marilyn Monroe, sú vytvorené práve pomocou sieťotlače. Tento štýl sa stal súčasťou pop-artu a ovplyvnil mnohých súčasných umelcov.

Sieťotlač na tapety na začiatku 20. storočia
Sieťotlač dnes: Moderné technológie a aplikácie
Dnes je sieťotlač neoddeliteľnou súčasťou mnohých priemyselných a umeleckých odvetví. Používa sa nielen na potlač textilu, ale aj plastov, kovov, skla a iných materiálov. Vývoj nových farieb a technológií, ako UV vytvrdzované atramenty a automatizované tlačové stroje, ešte viac rozšíril možnosti tejto techniky.

Moderná automatizovaná sieťotlačová linka
Rad oválnych sieťotlačových strojov BARCELONA predstavuje najnovší technologický príspevok spoločnosti COSMOTEX do sektora textilnej tlače. Koncepcia oválneho / obdĺžnikového stroja pre veľkoformátovú tlač. Až 18 farieb s 56 paletami.
Sieťotlač prešla dlhú cestu od svojich starovekých koreňov až po súčasnosť, kde sa stala neoddeliteľnou súčasťou tlačiarenského priemyslu aj umenia. Jej univerzálnosť, trvácnosť a možnosti farebnej reprodukcie zabezpečili, že si aj v dnešnej dobe drží pevné miesto medzi najpoužívanejšími tlačiarenskými technikami.

Kniha o sieťotlači: A History of Screen Printing: How an Art Evolved Into an Industry
Chcet sa o príbehu sieťotlače dozvedieť viac? V roku 2013 vyšla prvá kniha, ktorá sleduje skrytú históriu techniky sieťotlače. Autor Guido Lengwiler skompletoval informácie ilustrované vzácnymi fotografiami, ukážkami tlače a historickými dokumentami.

Pridaj komentár